Pomysły na jubileusz firmy [prezenty, atrakcje, życzenia]

Jubileusz firmy to wydarzenie szczególne zarówno dla założycieli firmy, jej pracowników, jak i partnerów biznesowych. Rocznica założenia firmy to świetna okazja do podkreślenia pozycji na rynku oraz zacieśnianie więzi pracowniczych.

Jubileusz firmy to święto, celebracja rocznicy założenia firmy. Najbardziej prestiżowe są jubileusze 10-, 20-, 30-lecia i więcej firmy. Z okazji jubileuszu warto zorganizować obfitujące w atrakcje spotkanie podczas, którego pracownicy, pracodawcy i kontrahenci wspólnie będą celebrować obchody.

Ranga wydarzenia zależna jest od rocznicy, jaką firma będzie obchodzić, a także od jej specyfiki. Jest pewne, że wydarzenie to powinno przebiegać z klasą, wspierać więzi pracownicze i biznesowe oraz mieć element zaskoczenia, tzw. efektu wow. W jaki sposób połączyć te 3 najważniejsze cechy wydarzenia? Oto kilka porad w tym zakresie.

Jak świętować jubileusz firmy?

jubileusz firmy -okazja do pogłębienia relacji w firmie.
jubileusz firmy to okazja do pogłębiania więzi i relacji

Jubileusz można by obchodzić rok w rok, ale świętowanie straciłoby na smaku. Lepsze są okrągłe rocznice: 5-, 10-, 20-, 30-lecie i więcej. Do takiej okrągłej rocznicy łatwiej się przygotować, można temu poświęcić więcej czasu i tym samym zorganizować ciekawsze wydarzenie. Poza tym obchody jubileuszu to również spory wydatek, tak więc lepiej dobrze się do nich przygotować.

W zależności od wielkości jubileuszu bezpiecznie jest zacząć przygotowywać się z nawet i rocznym wyprzedzeniem. Odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania firmy eventowej, która pomoże w sprawnym zorganizowaniu wydarzenia, sprawdzi możliwości lokalowe, zajmie się logistyką, harmonogramem i dopilnuje, by wszystko wydarzyło się na czas.

Oczywiście można również samemu zająć się organizacją jubileuszu. Można stworzyć oddzielną komórkę wewnątrz organizacji, której zadaniem będzie przygotowanie i doprowadzenie do finału uroczystej rocznicy.
Takie samodzielne, krok po kroku aranżowanie przedsięwzięcia może przynieść dużo frajdy, ale nie łudźmy się również – stresu i napięcia.

Warto wypunktować sobie wszystkie plusy oraz minusy i w pełni świadomie podjąć decyzję o tym, kto przygotuje i zrealizuje plan naszych obchodów jubileuszowych. A jak przygotować jubileusz, który zapadnie wszystkim w pamięć? Oto kilka podpowiedzi.

jubileusz firmy - wielkoformatowa ilustracja będąca atrakcją wizualną.
uatrakcyjnij wydarzenie wielkoformatową ilustracją

Zarówno pracownicy, jak i partnerzy biznesowi to strategiczne persony dla firmy. Zapamiętajmy: jubileusz jest dla nich i z myślą o nich. Podsumowanie wspólnych lat podkreśla ich znaczenie dla organizacji, wpływa na więzi, podnosi poczucie wartości i przynależności do dobrze działającego przedsiębiorstwa. To wszystko bardzo ważne, bo podnosi kulturę pracy, co przekłada się oczywiście na skuteczne działanie firmy.

Udane pomysły na prezenty

jubileusz firmy - ciekawe prezenty
zadbaj, aby prezenty były ze sobą spójne

Zadbajmy o to, by każdy z uczestników jubileuszu wyszedł z jakąś materialną pamiątką, czyli prezentem. I tutaj warto pójść w kierunku spersonalizowanych i równocześnie przydatnych przedmiotów (nikt z nas nie lubi przecież uniwersalnych i nieprzydatnych bibelotów). Przy produkcji prezentów warto postawić na atrakcyjną oprawę wizualną oraz jakość wykonania.

Praca nad całą serią upominków dla TISE, czyli nad kartkami, torbami, kalendarzami, pinami była przede wszystkim spójna, dzięki ich zaufaniu do nas i świetnej komunikacji. Cała praca poszła bardzo sprawnie, a partnerzy i klienci TISE dostali świetne upominki, które do dzisiaj cieszą i służą.

Gadżety można opatrzyć grafiką, hasłem zaprojektowanym specjalnie pod to konkretne wydarzenie, tak by już zawsze przypominały o uroczystości firmowej. Torby, koszulki, sportowe bidony, plakaty, a może coś jeszcze innego, szczególnego i charakterystycznego dla ludzi związanych z branżą. Dołóżmy starań by pamiątka z jubileuszy cieszyła obdarowanych.

Atrakcje na jubileusz firmy

O tym, jak ważna jest atmosfera podczas jubileuszu, już wiemy. Na dobry nastrój i samopoczucie uczestników na pewno wpływ będzie miał odpowiedni wystrój miejsca, w którym zorganizujemy wydarzenie. Każdy chce czuć się wyjątkowo tego dnia. Także smaczny i zdrowy poczęstunek jest obowiązkowym gwoździem programu. Pamiętajmy to święto naszej firmy, a więc podejdźmy do tego jak do organizacji ważnej uroczystości.

Jednak całej imprezy nie możemy opierać tylko na wyglądzie miejsca i serwowanym jedzeniu, potrzebujemy dostarczyć uczestnikom większych atrakcji. Jakich? O tym słów kilka poniżej.

Występ muzyczny, kabaretowy czy też talent show to jeden z kierunków, w którym możemy podążać. Jest to popularny trend. Zaproszenie lubianego i docenianego przez pracodawcę i pracowników artystę może jednak nie być takie łatwe, głównie z powodów terminów oraz gaży. Trzeba wybrać kompromis, chyba, że finansowo firma może pozwolić sobie gwiazdę dużego formatu.

My proponujemy rozwiązanie tańsze i na pewno realne, a mianowicie film. I tutaj znowu możemy pójść w klasyczne nagranie z pracownikami, a możemy również pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym czyli np. filmie rysunkowym, animowanym, kolażowym.

Film rysunkowy na jubileusz firmy
Film animowany na jubileusz firmy

Nasze doświadczenie pokazuje, że niezwykłych emocji i wzruszenia dostarcza przygotowanie filmu w formie niespodzianki. Tego typu atrakcje zafundowały swojemu prezesowi Jastrzębskie Zakłady Wodociągów i Kanalizacji S.A. Kilka miesięcy zajęła nam praca, w tym poznawanie instytucji od podszewki, wysłuchanie ciekawostek, anegdot, historii, zbieranie materiałów, danych i statystyk.

W efekcie końcowym powstał film podsumowujący 25 lat działania instytucji. W pracach nad filmem uczestniczyła wąska grupa pracowników. Projekt realizowany był w tajemnicy. Możecie sobie tylko wyobrazić, jakie wrażenie zrobił na uczestnikach jubileuszu. Szczególnie, że część imprezy odbywała się w sali kinowej MOSIR Jastrzębie. Film miał zatem prawdziwą premierę kinową.

Dla nas twórców było niezwykle cennym doświadczeniem uczestniczyć w tym wydarzeniu i móc obserwować reakcje publiczności. Rozmowy w kuluarach utwierdziły nas w przekonaniu, że warto inwestować w nietuzinkowe rozwiązania. A jak wyglądał film, możecie zobaczyć tutaj.

Inny tego typu film, podsumowujący 25 lat działalności Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, w skrócie TISE możecie zobaczyć tutaj.

Jak widać coraz więcej firm decyduje się na nietypowe rozwiązania, chcąc w atrakcyjny sposób przedstawić swoją historię.

Życzenia na jubileusz firmy

Od serca czy formalne? Odpowiedź na to pytanie zależy od charakteru relacji, jakie mamy wewnątrz firmy. Być może inne życzenia warto przekazać kontrahentom, inne pracownikom, a inne przełożonym?

Jeśli potrafisz, o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.

Walt Disney

Temat i temperatura życzeń to jedna sprawa, inną jest forma i do tej się odniesiemy. Tutaj także radzimy postawić na nietuzinkowość. Pamiętajmy, że chcemy, by jubileusz był niezapomniany i jeszcze długo przez uczestników wspominany. Puśćmy wodze fantazji… A gdyby tak życzenia przygotować w jakimś wielkim formacie i artystycznym stylu?

Gdyby życzenia malowane były odręcznie na jakimś nietypowym obiekcie? A może by tak stworzyć mural albo wielkoformatową kartę z życzeniami, które będą zdobiły wnętrze siedziby firmy? Mamy obecnie bardzo wiele możliwości, ogranicza nas tylko własny umysł i dodajmy: często też finanse.

Malowaliśmy kiedyś autobus – cukrzycobus
Pomysły na jubileusz firmy [prezenty, atrakcje, życzenia] 2
Wielkoformatowa karta z życzeniami

Jeśli więc nie możemy sobie pozwolić na wielki rozmach (choć ten wcale nie musi być bardzo kosztowny), postawmy na ciekawy projekt graficzny, bądź wyszukaną technikę. To może być proste rozwiązanie, ale profesjonalnie wykonane nabiera mocy i charyzmy.

Możemy na przykład przygotować plakat, który zawiśnie w przestrzeni firmy. Tego rodzaju projekt przygotowywaliśmy z powodzeniem już trzykrotnie. TISE, czyli nasz klient postawiał na niespodziankę. Plakat dla prezesa był uroczyście wręczony podczas gali. Wywołał łzy wzruszenia i wiele słów podziękowania.

Życzenia mogą być również wykonane w nietypowej technice. Możemy postawić na wersję minimalistyczną, ale w swojej formie ekskluzywną, czyli np. życzenia wykonane techniką kaligrafii. Proste, piękne, niezwykle pracochłonne. Rzemieślnicza, ręczna praca. Obok takich kartek z życzeniami nie można przejść obojętnie.

jubileusz firmy - ekskluzywne życzenia
jubileusz firmy – ekskluzywne życzenia przy użyciu ciekawej techniki, kaligrafii

Przemówienie na jubileusz firmy

Przemówienie to coś, na co wszyscy uczestnicy jubileuszu na pewno czekają. Jest to podniosły moment, w którym najczęściej przedstawiciele firmy zabierają głos. Podsumowują lata ubiegłe, snują plany odnośnie przyszłości, dziękują za poświęcenie i wykonaną pracę, a także motywują do dalszego, wspólnego działania. Jakie będzie przemówienie zależy od umiejętności mówcy, nie każdy ma swobodę i lekkość konferansjera.

Oczywiście umiejętności dobrego mówcy nie nabędziemy w tempie ekspresowym, ale warto spróbować zastosować się do kilku porad, poćwiczyć w spokojnym, bezpiecznym miejscu, a najlepiej spotkać się ze specjalistą, który poprowadzi przez ten proces.

Na rynku jest wiele osób, które prowadzą tego typu mentoring. My z pewnością polecamy Aleksandrę Więcką, której pomoc, jak się sami możecie przekonać jest nieoceniona. Tutaj możecie zobaczyć, jak Ola pracuje i jakich rad udziela.

jubileusz firmy - przemówienie jako ważny element wydarzenia
jubileusz firmy – przemówienie, stały punkt każdego wydarzenia

Jeśli sam styl przemowy mamy już przećwiczony, warto dodać oprawę wizualną, która podkreśli wystąpienie.

Ciekawymi rozwiązaniami są notatki wizualne sporządzane podczas uroczystej mowy. Taki zapis możemy przygotować wcześniej i wyświetlać go synchronicznie. Może być również wykonywany na żywo, co na pewno zwiększy atrakcyjność odbioru. Sketchnoting w zdigitalizowanej formie może być potem wykorzystywany jeszcze wielokrotnie np. w materiałach promocyjnych firmy.

Obrazy, ilustracje, napisy w jednej spójnej konwencji mogą zostać także wykorzystane do prezentacji podczas wystąpienia. I podobnie jak materiały ze sketchnotingu wykorzystywane potem do różnych wewnętrznych i zewnętrznych materiałów firmy.

Czasy sztywnych, formalny wystąpień już za nami, dajmy upust kreatywności i pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa w tym wyjątkowym dla firmy dniu.

Na zakończenie przypominamy, że do jubileuszu firmy warto zacząć przygotowywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Zawczasu pomyśleć o przyjaznym miejscu, oprawie wizualnej, odpowiednich atrakcjach, a następnie wszystko uwspólnić i zamknąć w przemyślanej i dobrze zaprojektowanej koncepcji wizualnej.

Odpowiednio wczesna organizacja pomoże nam także w stworzeniu realnej kalkulacji i w zabudżetowaniu środków na ten cel.

jubileusz firmy - celebracja
jubileusz firmy – to sukces, który warto świętować

I na sam koniec najważniejsze, czego przygotowania, organizacja i kalkulacja nie powinna przyćmić. Otóż już sama perspektywa jubileuszu jest największym sukcesem! Świadczy o tym, że firma działa sprawnie, jest potrzebna na rynku biznesowym i na rynku pracy.

Świętujmy i podkreślajmy to wielkie osiągnięcie. Pozytywne wzmocnienie, dobra strategia oraz dbałość o pracowników zapewne doprowadzą nas do kolejnego jubileuszu, do którego to wówczas będziemy jeszcze lepiej przygotowani.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam w organizacji tego jakże ważnego dla firmy wydarzenia oraz odpowiada na nurtujące pytania. Jeśli chcielibyście pogłębić temat prosimy o komentarze, chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Jeśli coś szczególnie się Wam spodobało, podzielcie się tym.

lub dowiedz się więcej o naszej ofercie