Eksplozja wolności, czyli o projekcie wystawy „Solidarność”

Upamiętniliśmy graficznie 40-lecie Solidarności!

Żadna organizacja na przestrzeni ostatnich dekad nie zapisała się tak bardzo na kartach historii jak Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Dekady pracy członkiń i członków miały niebagatelny wpływ na zmiany w polskiej rzeczywistości. Aby upamiętnić 40 lat działalności związku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło konkurs na zaprojektowanie wystawy.

Eksplozja wolności, czyli o projekcie wystawy "Solidarność" 1Eksplozja wolności, czyli o projekcie wystawy "Solidarność" 2

Eksplozja wolności, czyli o projekcie wystawy "Solidarność" 3

Rzadko bierzemy udział w konkursach, jednak tym razem daliśmy się namówić. Nasz Marek dzielnie wgłębiał się w meandry szczegółów dotyczących poszczególnych wydarzeń, w których brali udział ludzie należący do organizacji lub wspierający ją. 21 postulatów, porozumienie grudniowe, I Zjazd Solidarności i inne akcje towarzyszyły nam tygodniami. Ponadto zżyliśmy się z ważnymi hasłami, takimi jak: „dialog społeczny”, „obalenie komunizmu drogą pokojową”, „opór społeczny” czy „masowy ruch obywatelski”. Oczywiście zawarliśmy je również w projekcie.

Z racji tego, że miała być to wyjątkowa oprawa graficzna jubileuszu, plansze zawierały kolejne litery wyrazu „Solidarność”. I choć konkursu nie wygraliśmy, chętnie podzielimy się z Wami naszą koncepcją graficzną. Jesteśmy z niej naprawdę dumni!

Zainteresowanym tematem polecamy szczególnie odwiedziny w Europejskim Centrum Solidarności. To wspaniałe miejsce poświęcone Solidarności, a także przedstawieniu, jak w czasie komunizmu prezentowało się życie w Polsce, jak w tym czasie odbierał nas świat i co się zmieniło w sferze życia literackiego, muzycznego, kulturowego, a nawet codziennego.

lub dowiedz się więcej o naszej ofercie