Dlaczego bez dobrego storybaordu nie ma skutecznego video explainera.

Raz je rysujemy filmy na żywo a raz animujemy komputerowo. Każdy film, animacja to pewien proces, który składa się z konkretnych działań. Zanim obejrzymy efekty na ekranie wykonujemy wypracowany plan, złożony proces, dużo telefonów i rozmów. Storyboardy są jednym z takich kroków, które trzeba wykonać by realizacja się powiodła.

Historia storyboardu jest długa.

Pierwszy storyboard powstał w 1933 roku na potrzeby filmu Three little pigs w Walt Disney Studio (źródło: Wikipedia). Wielu wybitnych filmowców do dzisiaj wykorzystuje tą technikę przy pracy nad filmem. W klasycznym filmie, chodzi o to by połączyć wizje reżysera, scenarzysty, operatora i scenografa. I to jest kwintesencja storyboardu – by pogodzić i ujednolicić wizje. Ten sam proces odbywa się w naszym studiu, godzimy wizje klienta, scenarzystki, i ilustratorki.

Jak tworzymy storyboard?

Storyboardy tworzymy wspólnie z ilustratorem lub grafikiem, który docelowo rysuje/ilustruje dany film, oraz z klientem, który wprowadza swoje uwagi. Co zawiera taki storyboard? Przede wszystkim skupiamy się by przedstawić ułożenie scen wraz tekstem lektorskim, rozrysowujemy przestrzennie, pokazujemy układy poszczególnych elementów i postaci, opisujemy i pokazujemy ruchy pojawiające się w filmie. Jest to bardzo dokładne przeniesienie scenariusza na ilustracje. W przypadku filmów typu whiteboard video jest to o tyle prostsze, gdyż nie występuje tutaj element ruchu kamery. Nasze filmy powstają w jednym rzucie i jednej perspektywie – tutaj wszystko opiera się na tym, jak będzie narysowany dany film.

Co nam to daje?

Przede wszystkim stworzenie storyboardu ułatwia komunikację i pracę nad filmem. W storyboardzie możemy usuwać sceny, dyskutować o poszczególnych, przesuwać plany, wybierać różne formy wizualizacji treści – jest milion opcji które można dodać lub wykluczyć. Wszystko po to, by na etapie kręcenia takich niejasności już nie było, by po tym już nie wprowadzać poprawek. Dlaczego? Ponieważ każda zmiana, która pojawi się już po zmontowaniu całego filmu generuje dodatkowe koszty, dodatkowy czas i energię.

Stworzyliśmy swoje własne narzędzie.

By proces storyboardowania usprawnić stworzyliśmy swoje własne narzędzie – User Stories. To nic innego jak bank rysunków, z których możemy korzystać podczas pracy nad filmem. Jest to idealny sposób na to, by przyspieszać procesy, dorysowywać szczegóły, korzystać z ikon. Jak działają user stories zobaczycie tutaj . Możecie je sobie zupełnie za darmo pobrać.

User stories sprawdza się na wielu płaszczyznach,

storyboardy na dobre weszły już nie tylko do branży stricte filmowej. Są wykorzystywane w teatrze, agencjach reklamowych, warsztatach strategicznych, produktowych i szeroko pojętym biznesie.

Chcecie zrobić  z nami film?
Zadzwońcie: 539 988 990
Napiszcie: ula.szwed@dinksy.com.pl
lub dowiedz się więcej o metodzie dinksy lub naszej ofercie